ATRAKCJE
Leśne wędrówki i spacery
Wycieczki po lesie po drugiej stronie drogi prowadzącej do Kaszubskiej Ostoi, wejście do lasu przy krzyżu. Można tam znaleźć stary cmentarz niemiecki i zachowanymi nagrobkami (oczywiście jeśli zachęcają Was takie klimaty). Poza tym wędrówki po tym lesie mogą się okazać obfite w zbiory jagód i grzybów. Dla bezpieczeństwa proponujemy włączyć na wejściu Endomondo lub inną aplikację – las jest bardzo rozległy a ścieżki takie podobne.
Można przejść wokół Jeziora Granicznego. Przy ogródku botanicznym proponujemy skierować się w stronę domów, a nie iść przy samej linii brzegowej, gdzie można natknąć się na bardziej podmokłe tereny.
Można odwiedzić inne okoliczne jeziora poza naszym Granicznym. Poszukajcie na mapach jezioro Kwisno i Kwisno Duże, jest tam piękna przeźroczysta woda i ciekawa ścieżka wokół jeziora.
Rowerem przez Kaszuby
Jezioro Graniczne
Jezioro znajduje się zaledwie 150m od osiedla. Powierzchnia jeziora liczy około 31 ha (310.000 m.kw.), a jego długość to 1200m. Maksymalna głębokość jeziora Granicznego wynosi 7 m.Ścieżka dydaktyczno – spacerowaWokół jeziora wyznaczona jest ścieżka dydaktyczno — spacerowa, na trasie której umieszczona jest liczna infrastruktura turystyczna. Ścieżka jest idealna na piesze wyprawy i dłuższe spacery. Świetnie nadaje się również do uprawiana Nordic Walkingu. Długość trasy wynosi około 2500m.Rekreacja i plażowanie
W sąsiedztwie osady znajdują się dwie kameralne plaża. Jedna położona na półwyspie daje fantastyczne wrażenia z plażowania. Na drugiej plaży nasi Goście znajdą ukojenie od wysokich temperatur, a wieczorkiem – również miejsce pod ognisko. Amatorów pomostów zapraszamy na plażę gminną położoną po drugiej stronie jeziora. Do plaży gminnej dotrzemy oczywiście ścieżką dydaktyczno – spacerową.
Nad jeziorem znajduje się również wypożyczalnia sprzętu pływającego (kajaki i rowery wodne). Kontakt: Pietrzak Krzysztof tel. 506 075 020
Wędkowanie
Zarybiane i obfite w rybę jezioro Graniczne daje doskonałe warunki do wędkowania.
W jeziorze można trafić na różne gatunki ryb m.in. leszcz, lin, okoń, płoć, szczupak czy wzdręga. Jezioro Graniczne jest jednym z niewielu miejsc występowania raka szlachetnego.Zapoznaj się z regulaminem wędkowania obowiązującym na jeziorze Granicznym >>
Leszek Mucha tel. 608 243 663; Łubno 24A
Łowisko w Kaszubskiej Ostoi
Wszystkich Gości, którzy lubią wędkowanie lub chcieliby spróbować tego popularnego hobby, zapraszamy nad nasz osiedlowy staw. Tutaj łowienie to czysta przyjemność. Usiądźcie wygodnie na brzegu, zarzućcie przynętę i czekajcie na swoje trofea!
Wstęp jednorazowy na łowisko – 20 PLN, osoba towarzysząca – 7 PLN
wypożyczenie wędki – 20 PLN
wypożyczenie podbieraka – 5 PLN
Złowione ryby podlegają opłacie według ceny hurtowej zgodnie z cennikiem
karp 15 PLN/kg, lin 16 PLN/kg
Aby dokonać opłat za wstęp na łowisko lub wypożyczyć wędkę prosimy skontaktować się z Panem Grzegorzem tel. 661 537 184
Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”
Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarów regionu. Urozmaicona rzeźba terenu, piękne krajobrazy, bogactwo jezior i rzek, szata roślinna oraz czyste i mało zmienione środowisko stwarzają doskonałe możliwości wypoczynku. Na terenie Parku preferuje się uprawianie turystyki pieszej, a także rowerowej, konnej, kajakowej.
4 szlaki turystyczne i 6 ścieżek przyrodniczych
Do uprawiania turystyki pieszej na terenie Parku zachęcają 4 szlaki turystyczne PTTK oraz 6 wyznaczonych przez Park ścieżek przyrodniczych, prowadzące przez najciekawsze rejony „Doliny Słupi”. Ponadto na obszarze Parku znajdują się ścieżki wyznaczone i oznakowane przez Nadleśnictwa Państwowe: Bytów w rezerwacie przyrody „Grodzisko Borzytuchom” i Leśny Dwór w pobliżu jego siedziby. Miłośników wodnej przygody oczekuje szlak kajakowy Słupią zaś dla zwolenników „dwóch kółek” przygotowano ścieżki rowerowe.
Zamek krzyżacki i Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Najbardziej znanym zabytkiem w Bytowie jest XIV-wieczny zamek krzyżacki udostępniony do zwiedzania. W dawnym Domu Książęcym przygotowano dla gości restaurację, zaś skrzydło północne zajmuje Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. Odbywa się tu mnóstwo koncertów, wernisaży, spotkań, a na dziedzińcu wiele imprez muzyczno-rozrywkowych i turniejów rycerskich.
Wśród pozostałych miejskich zabytków warto zwiedzić: kościół p.w. św. Katarzyny, cerkiew p.w. św. Jerzego, bytowskie kamienice oraz ceglany most kolejowy z herbami Bytowa, Prus i Pomorza.
Kompleks basenowo-rekreacyjny w Bytowie
W Bytowie można również spędzić czas aktywnie. W kompleksie basenowo-rekreacyjnym Nimfa oprócz strefy fitness i saun znajdują się także 3 baseny przeznaczone dla wytrawnych pływaków jak również dla najmłodszych miłośników wodnej rozrywki.
Elektrownie wodne
Szlak turystyczny elektrowni wodnych w dorzeczu Słupi biegnie od Słupska do Bytowa przez obszar Parku Krajobrazowego „Doliny Słupi”. Na szlaku można zobaczyć nadal funkcjonujące zabytkowe elektrownie wodne. Obiekty te znajdują się w Słupsku, Skarszewie Dolnym, Krzyni, Konradowie, Gałąźni Małej, Soszycy. Wszystkie elektrownie występujące na szlaku udostępnione są turystom.
Najbliżej położoną a jednocześnie najbardziej atrakcyjną dla zwiedzających jest elektrownia w Gałąźni Małej. Ta niewielka wieś leżąca nad rzeką Słupią, na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” oddalona jest od osiedla zaledwie o 24km.
To właśnie tutaj w najpiękniejszej i największej elektrowni wodnej na Słupi utworzono izbę muzealną. W izbie można zobaczyć urządzenia zgromadzone podczas budowy elektrowni, plany techniczne oraz zapoznać się z ciekawą historią elektrowni wodnych na Pomorzu Środkowym.